Kanada

Kanada okiem cudzoziemców

O każdym, obcym kraju krążą stereotypy. Kanada nie pozostaje tu bez wyjątku. Kanadyjczycy zostali wypunktowani za swoje przyzwyczajenie i styl życia. Oczywiście w stereotypie jest tylko ziarno prawdy i należy podejść do nich zdroworozsądkowo. Nie zbudujemy rzetelnej informacji o danej narodowości opierając swoją wiedzę wyłącznie na stereotypach.

Jadąc do Kanady na wycieczkę, obozy językowe za granicą czy z powodu innej okoliczności, mamy w głowie pakiet informacji a dopiero przyjazd na miejsce i osobiste zapoznanie z nim daje solidny opis. Tak więc może nie ma sensu wypatrywać na masową skalę beztrosko spacerujących po ulicach łosi, którym leci para z pysków. Może też nie warto przestawiać żołądka na specyfik jakim jest syrop klonowy i wcale nie trzeba nastawiać się, że jedyną rozrywką, jaką uświadczy się w Kanadzie, jest wpatrywanie się w mecz hokeja transmitowany w telewizji.

Styl życia Kanadyjczyka

Zetknięcie się z obcą kulturą to zawsze jest szok. Nie można się bowiem na przygotować na wszystkie ewentualności. Stereotypowa uprzejmość Kanadyjczyków, która bywa często wykpiwana wcale na pośmiewisko nie zasługuje. Być może właśnie od Kanady można nauczyć się ludzkiej życzliwości i umiejętności cieszenia się z sukcesów innych. Taka epidemia uprzejmości może wyjść tylko na dobre. Szczególni w miejscach natężenia ruchy jak instytucje użytku publicznego, duża dawka życzliwości jest jak najbardziej pożądana.

Zimno, śnieżno, mrozi – jak przetrwać w kanadyjskim klimacie?

Mroźny klimat Kanady także pozostaje tematem stereotypowych pogadanek. Mnóstwo dowcipów opiera się na założeniu, iż przy minus dziesięciu stopniach Celsiusa, Kanadyjczycy rozbierają się do krótkich spodenek. Na szczęście Kanadyjczycy nie obrażają się an krążące o nich stereotypy. Nie pozwala im na to ich niezwykła uprzejmość. Warto jednak pamiętać, żeby nie pomylić stereotypu i poczucia humoru z ignorancją. Nieznajomość ważnych wątków historycznych lub obiektów kulturowych może już nie zostać odebrana z przymrużeniem oka.

Kursy języka angielskiego w Kanadzie znajdziesz na http://www.jpedukacja.pl/kursy_jezyk/kursy-angielskiego-w-kanadzie/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *